Glutation – co to jest?

Kolejnym elementem, decydującym o naszym zdrowiu i samopoczuciu  mającym dość istotny wpływ na nasz organizm jest glutation.

Glutation – co to jest?

Glutation jest molekułą naturalnie występującą w komórkach naszego ciała. To najważniejsza cząsteczka detoksyfikująca nasz organizm.  Składa się z trzech aminokwasów – kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny)  Jego budowa chemiczna sprawia, że glutation ma niezwykle silne właściwości przeciwutleniające. Jednym słowem – mówiąc  mniej naukowym językiem, pomaga naszemu organizmowi pozbyć się metali ciężkich, takich jak kadm, rtęć czy aluminium.

To bardzo istotne, ponieważ w naszym codziennym życiu jesteśmy narażeni na nieustanny kontakt z toksynami. Występują one w:
–  pożywieniu,
–  wodzie,
– zanieczyszczonym powietrzu;
– plastiku;
– lekach,
– kosmetykach.

Jak działa glutation ?

Swoje zdrowotne, niezwykle korzystnie działające na ludzki organizm – właściwości zawdzięcza w dużej mierze zawartości siarki.  Ten potężny detoksykator może być równie łatwo wytworzony, co zniszczony. Jego naturalna produkcja przez organizm może zostać bardzo prosto zastopowana przez złą dietę, toksyny czy stres. Przyczynić się do tego mogą też choroby przewlekłe, ekspozycję na pleśń czy choroby autoimmunologiczne.

Czy wysiłek fizyczny jest dobry dla produkcji glutationu ? Niekoniecznie, bowiem produkcja glutationu może zostać również zatrzymana przez długotrwały wysiłek fizyczny. Wysiłek taki musi być przerywany i mieć czas, aby odnowić zapasy glutationu.

Zarówno zapalenie wątroby, jak i nadużywanie alkoholu oraz stłuszczenie wątroby prowadzą do uszkodzeń komórek wątroby. Badanie przeprowadzone w 2017 roku dowiodło, że glutation może pomóc leczyć np. niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Dzieje się tak ze względu na właściwości antyoksydacyjne i możliwość detoksykacji glutationu. Zmniejsza on bowiem występujące przy chorobach wątroby uszkodzenie komórek.

Glutation a autyzm.

Dotychczasowe badania i przeprowadzone przez naukowców analizy wykazały, że obecność glutationu może zmniejszać stres oksydacyjny u dzieci z autyzmem

Badania przeprowadzone wśród dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dowiodły, że występuje u nich niższy poziom glutationu niż u neurotypowych dzieci (czyli bez zaburzeń). W 2011 roku naukowcy odkryli, że przyjmowanie suplementów lub zastrzyków z glutationem może zmniejszać objawy autyzmu.

Co to oznacza  może nam wyjaśnić  inne badanie, którego wyniki zostały opublikowane rok później. Naukowcy powiązali w nim występowanie autyzmu ze stresem oksydacyjnym i niskim poziomem glutationu. To z kolei może powodować większą podatność na uszkodzenia neurologiczne od metali ciężkich, takich jak rtęć.

Naukowcy przeprowadzili ośmiotygodniowe badanie kliniczne na dzieciach w wieku od 3 do 13 lat. Przez ten czas podawano im doustnie lub przezskórnie glutation. Zaobserwowano poprawę poziomu cysteiny, siarczanów i glutationu. Niestety w omawianym badaniu  nie została zanalizowana ewentualna zmiana w natężeniu objawów autyzmu. Brak zatem na tą chwilę jednoznacznych dowodów na to, że glutation może wspierać funkcjonowanie osób z autyzmem. Jednakże wiadomo już, że może on zmniejszać stres oksydacyjny.

Reasumując glutation dla dzieci autystycznych może być dobrym pomysłem.  By stwierdzić jego ewentualny wpływ na  same objawy występujące u  dzieci z autyzmem potrzebne są dalsze badania.

Artykuł został przygotowany  na podstawie informacji pochodzących od Pani Izabeli Dobrzyckiej.

Skip to content