Ludzka stopa a refleksologia
„Ludzka stopa to wielkie dzieło inżynierii i sztuki” – napisał Leonardo da Vinci na jednym ze swoich wybitnych szkiców anatomicznych.
I miał rację!👌
Stopy to też wielkie dzieła energetyczno- anatomiczno-funkcjonalne, swoiste pola terapeutyczne stanowiące jednocześnie makro- i mikrosystem ciała.
To miejsca, gdzie zaczynają się lub kończą meridiany, czyli kanały energetyczne przez które płynie energia Chi. Na przebiegu kanałów leżą tzw. akupunkty, które potrafią odpowiednio bodźcować akupresurzyści lub nakłuwają je akupunkturzyści. Do pracy z różnymi dolegliwościami wybierają konstelacje punktów, a to wszystko poprawia cyrkulację energii. To niewidoczne, ale odczuwalne paliwo życia. Akupunktura i akupresura bazują na tzw. anatomii energetycznej.
My, refleksolodzy, wykorzystujemy mikrosystem stóp w odmienny sposób, bo pracujemy na mapach odruchowych, czyli na zakończeniach nerwowych układających się w tzw.energoinformacyjne projekcje ciała człowieka. Refleksologia nawiązuje zatem do anatomii fizycznej człowieka, do konkretnych struktur biologicznych, które widać „gołym okiem”.
Mapy odruchowe albo inaczej receptory narządów wewnętrznych i części ciała, które stymulujemy manualnie na stopach, to skupiska zakończeń nerwowych, które są rozgałęzieniami nerwu kulszowego. To on przewodzi bodźce od stóp do splotu lędźwiowego, skąd przez rdzeń kręgowy docierają one do różnych pięter mózgu.
Refleksologia – to nie tylko stopy.
Refleksologia stóp, ale też nie zapominajcie o twarzy czy rękach, to fenomenalna terapia pobudzająca naturalne zdolności organizmu do samoregulacji.
Nauka ta nie jest żadną medycyną alternatywną. Oparta jest na „twardych” faktach anatomo-fizjologicznych i już dawno powinna przestać być traktowana nawet jako paramedycyna.
To po prostu jedna z terapii manualnych i nieocenione narzędzie do przeciwdziałania stresowi i jego skutkom.
Bernard Barczewski to niemiecki lekarz, który w 1911 roku wprowadził do „obiegu” medycznego w Europie termin – reflexmassage, czyli masaż refleksoryczny/masaż odruchowy. Pojęcie to zaczęło od tamtego czasu pojawiać się w kontekście różnych technik ucisku manualnego wykorzystywanego jako metoda poprawy zdrowia.
Jeśli uważnie przyjrzymy się rozwojowi refleksologii we współczesnym świecie przekonamy się, że w procesie tym brali udział lekarze i naukowcy z pokrewnych dziedzin.