Mapy receptorów – która lepsza?

Tekst pochodzi z profilu FB „Z miłości do refleksologii” Jest wiele różnych map receptorów stóp na świecie. Żadna z nich nie jest lepsza czy gorsza, a o ich wyborze decyduje terapeuta.

Mapy receptorów, które nazywa się też mapami odruchowymi lub mapami mikrosystemów można wykorzystywać zamiennie i wcale nie warto przywiązywać się do tylko jednej!

Refleksologia stóp nie jest nauką ortodoksyjną, ma wiele podejść i technik manualnych, a ich znajomość wzbogaca wiedzę i urozmaica praktykę każdego refleksologa.

Porównując do siebie różne mapy ciała na stopach można odkryć idee, które przyświecały ich autorom przy „umieszczaniu” poszczególnych receptorów – czy było to anatomia czy też jakieś powiązanie funkcjonalne? Nie wszystko w refleksologii musi być oczywiste – wystarczy, że przypomnicie sobie somatotopii Penfielda na powierzchni kory mózgowej.

Na załączonej grafice jest fragment mapy receptorów korespondujących z nerwami czaszkowymi wg. dr Martine Faure-Alderson. Lekarka ta opracowała koncept refleksologii czaszkowo-krzyżowej, o którym możecie poczytać w książce pt. Total Reflexology.

Na poszczególnych palcach stóp, a konkretnie na ich paliczkach, znajdziecie reprezentacje poszczególnych par nerwów czaszkowych.

Jeśli chcecie zastosować stymulację wybranych struktur, to koniecznie zajrzyjcie do książki o anatomii, przypomnijcie sobie przebieg danej pary nerwów a potem zlokalizujcie jej reprezentację na odpowiednim paliczku stopy, ale też zastanówcie się jak Wy „ułożylibyście” te nerwy na stopie 🙂.

Dla przypomnienia:

I – nerw węchowy

II – nerw wzrokowy

III – n. okoruchowy

IV – n. bloczkowy

V – n. trójdzielny

VI – n. odwodzący

VII – n. twarzowy

VIII- n. przedsionkowo-ślimakowy

IX – n. językowo-gardłowy

X – n. błędny

XI – n. dodatkowy

XII- n. podjęzykowy

Grafika: Total Reflexology, Martine Faure-Alderson

Skip to content