Polecamy książki, filmy, artykuły o autyzmie. Zapraszamy do lektury.

Korzystając z bardzo wartościowego merytorycznie zestawienia książek,filmów czy artykułów dotyczących spektrum autyzmu przedstawiamy Wam niezwykły, wręcz unikalny zbiór pozycji, z  którymi warto się zapoznać.

Ta lista okaże się szczególnie przydatna wszystkim tym osobom, które szukają odpowiedzi na trudne, pytania dotyczące autyzmu. Tym, którzy towarzysząc w codziennym życiu osobom ze spektrum autyzmu chcą poznać ich widzenie świata.        

Literatura:

  • 10 rzeczy o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem – Ellen Notbohm.

Ta przez wielu uważana za „kultową” pozycja powinna być podstawową lekturą w rodzinie  autystycznej osoby. Ellen Notbohm – matka 2 synów z autyzmem i  ADHD w bardzo przystępny sposób dzieli się swoim doświadczeniem z życia z autystycznym dzieckiem. Ukazuje nam, czytelnikom jak bardzo możemy wzbogacić swoje życie w momencie, kiedy bardziej niż na ocenianie, nastawimy się na słuchanie i obserwację innych.

  • Bliski daleki świat – Monika Szubrycht

Monika Szubrycht – dziennikarka i przede wszystkim matka dziecka z autyzmem w zgrabny przystępny sposób przelewa na papier myśli i odczucia wszystkich osób, które na co dzień mają do czynienia z autyzmem. Rodzice opowiadają o swojej trudnej walce, specjaliści o specyfice swojej pracy. Pozycja przybliża też doznania osób neuroatypowych, które opowiadają o swoim życiu w świecie często nie rozumiejącym ich potrzeb. Mimo trudnej materii, której dotyka napawa optymizmem. Ddaje nadzieję na zmianę systemu i naszej ludzkiej mentalności.

  • Dziecko własnym terapeutą – Hanna Olechnowicz

Pozycja opierając się na wielu dziedzinach wiedzy (ekologii, neuropsychologii, antropologii, psycholigwistyki czy psychoanalizy) buduje nieszablonową, interdyscyplinarną koncepcję terapii dzieci. Szuka odpowiedzi na wiele nurtujących pytań: jak odkrywać w dzieciach drzemiącą wiedzę?, rozwijać umiejętności? i tym samym wyrównywać niedostatki związane  z ich psychiką.

  • Dziwny przypadek psa nocną porą – Mark Haddon

To momentami zaskakujący i szalenie wciągający kryminał. Jego bohaterem jest uzdolniony matematycznie nastolatek z zespołem Aspergera – Christopher Boone. Jedyny dotychczasowy świat, który zna to ulica przy której mieszka, jednak przypadek powoduje że wyrusza w podróż, która niszczy jego dotychczasowy porządek.

  • Ja widzę to tak – Temple Grandin

Temple Grandin – doktorka zoologii znana na całym świecie wysoko funkcjonująca osoba z autyzmem opowiada czytelnikom o swoim życiu, problemach wyzwaniach jakie niesie za sobą neuroatypowy mózg. Zabiera nas w podróż od momentu, kiedy była dzieckiem aż ku swojej dorosłości. Niezwykle wartościowa pozycja, która nie ma sobie równych.

  • Krzychu (nie) sam w domu (generado.org)

To komiks o życiu dorosłego mężczyzny z autyzmem wydany z inicjatywy Fundacji Generado. W kilkudziesięciu scenkach w sposób żartobliwy, a zarazem bardzo trafiający przedstawia życie osoby z autyzmem. Zamysł był taki, by ta pozycja była wsparciem dla osób, które często wstydzą się opowiadać „autystycznej” codzienności swoich rodzin.

  • Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności – Steve Silberman

Autor – dziennikarz poszukuje w swojej pozycji odpowiedzi na pytanie: Czym jest autyzm? Czy niepełnosprawnością towarzyszącą przez całe życie czy istniejącą w świecie formą poznawczą przypominającą geniusz?. Książka ta zmienia naszą próbę zrozumienia historii, funkcji i wpływu tej neurologicznej różnorodności na świat człowieka.

  • Sekretna księga asperdzieciaka – Jennifer Cook O’Toole

To swoisty przewodnik dla dzieci i młodzieży odpowiadający w krótki, przystępny i niezwykle precyzyjny sposób na ich pytania dotyczące funkcjonowania i radzenia sobie z problemami w tym niezwykle skomplikowanym, niejednokrotnie trudnym do ogarnięcia dla nich świecie. Dowiedzą się w jaki sposób rozmawiać, co im wolno a czego nie, jak się zachowywać by np. nie popełnić faux pass.

  • Świry, dziwadła i zespół Aspergera – Luke Jackson

Ta książka nie jest bynajmniej kolejną pozycją traktującą o zachowaniach dzieci i osób ze spektrum autyzmu. To niezwykle optymistyczna, pogodna lektura, która ułatwia nam zrozumieć zachowanie ludzi, jak się okazuje nie tylko tych autystycznych. Uczy szacunku, zrozumienia inności i pokazuje jak w tym dziwnym świecie zachować własną wartość i godność.

  • Według innego klucza. Opowieść o autyzmie – John Donvan, Caren Zucker

Niezwykle cenna reporterska opowieść o autyzmie nominowana do nagrody Pulitzera. Pokazuje jak przez dekady zmieniało się podejście do autyzmu. To droga od przypisywania win nieczułym matkom, po traktowanie go jako cechy charakteru w żadne sposób nie stygmatyzując czy wykluczając jako choroby. Jeżeli ktoś ceni sobie rzetelne, mocno osadzone w społecznych realiach reportaże to książka jest dla niego.

Filmy

Autyzm musical reż. Tricia Regan (2007)

To niezwykle porywający dokument, którego premiera odbyła się 25 marca 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Ukazuje on historię pięciu uczestniczących w „Projekcie Cud” rodzin w którym dzieci autystyczne piszą i wystawiają własny musical. To opowieść o ich niezwykłym potencjale, którego widzimy owoce.

Czarny balonik reż. Elissa Down (2008)                                                                         

To przejmująca opowieść o relacjach Thomasa ze swoim starszym autystycznym bratem Charlim. Ukazuje punkt widzenia rodzeństwa, które chce ułożyć sobie normalne życie w swoim świecie. Często ta chęć okazuje się być wyjątkową i zarazem trudną drogą. Autystyczne postawy, brata czy siostry utrudniają zwyczajne relacje pozostałych członków rodziny ze światem .

Mary and Max reż. Adam Elliot

Reżyser – twórca innego laureata Oscara „Harviego Krumpeta” film oparł na własnych doświadczeniach. Zrealizowany z ogromnym polotem przedstawia kilkadziesiąt lat relacji, w której mowa jest o emocjach wykluczeniu, poszukiwaniu bliskości. Znakomite, warte obejrzenia kino!

Wykłady

Educating Different Kinds of Minds | Temple Grandin | TEDxCSU – YouTube

Temple Grandin jest profesorem nauk o zwierzętach, Jest też autystką, Ten wykład to próba znalezienia odpowiedzi na pytania czy np. Einstein czy Michał Anioł poradziliby sobie w dzisiejszym systemie edukacji.

(34) Five Questions about Autism – YouTube

To opowieść o programie ASPIRE realizowanym w MassGeneral Hospital for Children. W ramach niego zadano 5 pytań osobom w spektrum autyzmu. Ich odpowiedzi często są zaskakujące i dają dużo wiedzy nt. autyzmu widzianego ich oczami.

Skip to content