Zabiegi refleksologii w Fundacji INKLUZJA
Ofertę terapeutyczną naszych placówek oświatowych ZIPI INKLUZJA wzbogaciły zabiegi refleksologii. Będą one wspierać rozwój dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym oraz z niepełnosprawnością.
Zabiegi refleksologii terapeutycznej stóp, dłoni i głowy w ramach terapii wspomagającej dla dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym i z niepełnosprawnościami stosowane w placówkach oświatowych są nowatorskim podejściem do harmonizowania rozwoju dziecka.
Gorąco zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy Skawina i okolic: (rodziców, w tym rodziców osób z niepełnosprawnościami czy dzieci) do korzystania z zabiegów
Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy: zipiinkluzja(at)gmail.com lub telefoniczny: 504295132, 519549852.
Zajęcia odbywać się będą w dni powszednie. adres: Ul. W. Sikorskiego 13.
Prowadzenie: Ewa Szostek – refleksolog stóp dłoni i twarzy w g metody E. Ingham w Polskim Instytucie Refleksologii – Pani Wandy Budzanowskiej – Bratko, pioniera tej metody w Polsce.
(według metody Ingham – należy przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza, który postawił diagnozę, przypisał leki i zalecił odpowiednie postępowanie. Refleksologia wspiera proces leczenia – nie zastępuje go.)
Zabiegi refleksologii w Fundacji INKLUZJA – opis.
Warto w tym miejscu napisać kilka słów o tym czym jest refleksologia – czyli inaczej ujmując terapeutyczne bodźcowanie stóp w celu doprowadzenia do homeostazy w organizmie klienta. A to w efekcie prowadzi do wspomagania i stabilizacji procesów samouzdrawiania.
Wg. wielu źródeł wynika, że początki refleksologii miały miejsce 5000 lat p.n.e. w Chinach. Dlatego też refleksologię łączy się z akupresurą, akupunkturą czy chińską teorią o meridianach. To połączenie ma swoje uzasadnienie. Na naszych stopach i dłoniach znajduje się bowiem „mapa naszego ciała” wraz z końcówkami wszystkich meridianów. W każdej stopie np. znajduje się około 7500 zakończeń nerwowych połączonych z każdym punktem ciała, tzw. refleksów. C
Meridiany zatem, to nic innego jak przechodzące przez nasze ciała kanały, którymi przepływa energia witalna utrzymując równowagę w organizmie. Jeżeli chodzi o meridiany, to każdy z nas ma ich 12 par, 6 po lewej i prawej stronie naszego ciała. I tak:
– trzy pary zaczynają się na twarzy a kończą na stopach;
– kolejne trzy pary zaczynają się na dłoniach a kończą na twarzy;
– trzy pary kończą się na dłoniach
– oraz trzy pary zaczynają się na stopach.
Zabiegi refleksologii polegają na naciskaniu konkretnych miejsc na naszym ciele. Na twarzy, stopach, dłoniach terapeuta stymuluje punkty reflektoryczne celem odblokowania przepływu energii i pobudzenia organizmu do procesu samouzdrawiania przez osiągnięcie równowagi.
Narządy wewnętrzne pacjenta podczas takiego stanu osiągają stan równowagi mogąc wtedy prawidłowo funkcjonować.
Ta wspomniana wyżej stymulacja tych wszystkich stref na stopach winna być wykonywana w określonej kolejności. Jeżeli tym uciskom towarzyszy nadwrażliwość – to jest to sygnał, że w przypisanych do nich częściach ciała występuje zablokowanie. Proces leczniczy rozpoczynamy po prostu umiejętnie uciskając na wypustki nerwowe.
Na co pomaga?
Na jakie kłopoty zdrowotne pomaga zatem refleksologia?
- Przede wszystkim odblokowując wspomniane meridany, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu a to z kolei sprawia, że przez całe ciało przepływa właściwa energia;
- Redukuje stres; przyczynia się w wydatny sposób do zapobiegania depresji i ogranicza problemy emocjonalne.
- Pozytywnie wpływa na układ nerwowy, hormonalny, oddechowy i krążenia;
- Wytwarzając popularne endorfiny jest bardzo pomocna w procesie łagodzenia bólu.
- Niweluje też wszystkie problemy przeziębieniowe takie jak ból gardła, anginę czy katar oraz zapalenie oskrzeli czy płuc.
- Refleksologia potrafi też radzić sobie z kłopotami z nerkami, poudarowymi, kłopotami z kręgosłupem, stawami, sercem.
Reasumując, metoda ta jest pozbawiona skutków niepożądanych. Może okazać się pomocna w przypadku terapii dzieci nadruchliwych, wycofanych, czy z nadwrażliwością dotykową. Działając, uspokajająco na układ nerwowy, pomaga dziecku w osiągnięciu koncentracji. Ponadto stabilizując pracę całego organizmu spowodują wzrost zapału i siły do zajęć. Staną się one spokojniejsze, co w wydatny sposób wpłynie na wzrost efektywności codziennej pracy z dzieckiem.